LPRO
Slider image Slider image

Ochrona środowiska

W Polsce znajduje się wiele miejsc bogatych w piękną i dziewiczą przyrodę. Mamy 775 km linii brzegowej, 7081 jezior o łącznej powierzchni 2814 km kwadratowych, czyste wody, wiele gatunków ptaków, płazów i gadów. Prawie 30 % powierzchni naszego kraju stanowią lasy.

Jest ich ponad 9 milionów hektarów. Każdy hektar lasu pochłania rocznie od 140 do 250 ton CO2, a produkuje dziennie tlen dla 45 osób. Nasz kraj rozwija się jednak w szybkim tempie, a rozwój niesie za sobą również konieczność ingerencji w środowisko naturalne. Jest to oczywiście nie zawsze ingerencja korzystna. Produkcja przemysłowa powoduje wprowadzenie do otoczenia wielu szkodliwych substancji. W Polsce mieszka prawie 40 milionów ludzi, którzy posiadają ponad 17 milionów pojazdów.

Produkujemy mnóstwo odpadów, które wymagają zagospodarowania i przetworzenia. Statystyczny Polak zużywa rocznie aż 60 kilogramów papieru oraz 158 miliardów kwh energii elektrycznej. Musimy wspólnie zastanowić się jak rozwijać gospodarkę i jednocześnie chronić środowisko? Jednym z najpilniejszych problemów, który wspólnie jako społeczeństwo musimy rozwiązać jest gospodarka odpadami. Każdego miesiąca wytwarzamy 1 milion ton odpadów komunalnych.

Tylko 2% z nich podlega recyklingowi. Jest to najgorszy wynik w Europie. Szwedzi i Niemcy osiągnęli wskaźnik recyklingu na poziomie 90%. Selektywne odzyskiwanie odpadów w Polsce to jedynie 4 kilogramy na jednego mieszkańca w ciągu roku.

Tymczasem w Czechach jest to 19 kilogramów, a w Niemczech 76 kilogramów. Ponad 80% odpadów wyrzucanych w Polsce stanowią cenne surowce, które można powtórnie przetworzyć. Wciąż dużym problemem są tekstylia, które wielu z nasz wyrzuca do śmieci. Takie działanie prowadzi do tego, że 250 tysięcy ton różnego rodzaju tekstyliów trafia na wysypiska śmieci. Część z nich trafia niestety również do lasów i na łąki.

W ten sposób sami tworzymy „dzikie wysypiska” będące zagrożeniem ekologicznym nie tylko dla flory i fauny, ale też dla ludzi. Współczesne tekstylia w większości wykonane są ze sztucznych włókien, które po wyrzuceniu rozkładają się przez dziesiątki lat. Chcąc uniknąć takich zagrożeń możecie przyłączyć się do programu LPRO+. Wystarczy zebrać niepotrzebną odzież i przynieść ją do szkoły biorącej udział w programie. Bądźmy ekologiczni. Dbajmy o środowisko.